Warto posłuchać

Sevenstring.pl newsletter

Bądź na bieżąco!

TENEBRISBio

Wszystko zaczęło się jeszcze przed 1990r. kiedy Mariusz Gruby i Paweł grali tylko dla siebie i tylko sobie wiadomy rodzaj muzyki. Początek jako taki nie istnieje przynajmniej dla mnie, po prostu odkąd pamiętam oni już zawsze grali. Ożywieniem tej pomroki dziejów jest chwila w której pojawia się nazwa TENEBRIS a był to styczeń 1991r. Zespół był jakby dwuosobowy Mariusz (guit.) i Gruby (voc.bass) czekali na powrót Pawła (drums) z wojska i w trakcie czekania pichcili swoje kawałki. Kiedy wrócił Paweł była już jesień 91r, mimo to już w styczniu 92r, powstało demo Solitude.
Ja czyli Szymon pojawiłem się tam jako autor tekstów okładki, loga oraz pomysłodawca nazwy, byłem z nimi ale jeszcze nie jako muzyk.
Muzyka nie odstawała od kanonu death w owym czasie, był to mix szybkości klimatu i ciężarów w sumie chyba nie było drugiej takiej polskiej kapeli. Niestety zaraz po nagraniu wokali do wojska pojechał Gruby a ja nie wspomniałem że Mariusz także już służył tylko miał to szczęście że był w Łodzi, w tym samym czasie skończyła się moja pierwsza przygoda z Pandemonium w którym grałem na basie. Granie w Tenebris było tylko kwestią chwili, kiedy stało się już jasne że w Pandemonium nie będę grać Mariusz po prostu spytał czy nie chcę grać z nimi zgodziłem się od razu.
Ponieważ dotąd grywałem tylko na basie a etat ten był już obstawiony musiałem nauczyć się grać na gitarze i nie pamiętam jak i czemu zacząłem też śpiewać. Trochę się pomęczyliśmy i dzięki przepustkom Mariusza skomponowaliśmy materiał na drugie demo Mesmerized. Nagraliśmy je po raz pierwszy studyjnie w Rumii w studio ZAZA w czerwcu 93. Pomagał nam wtedy Wojtek Kita szef Warrior rec. on też wydał ten materiał na taśmie (chyba w maju 93).
Muzyka … była super, na pewno był to jedyny materiał death w kraju z takim potraktowaniem klawiszy choć w składzie nie było klawiszowca. Tak oto pojawił się wakat na keyboard, Jak to mówią dla chcącego nic trudnego i po prawie roku poszukiwań w sierpniu 93 znalazł się Burger.
W między czasie wszyscy wrócili z wojska i mamy cały zespół. Znów masa pracy i w grudniu 93 mamy reh’a którego rozsyłamy do wszystkich znanych i nie firm wydawniczych. Odpowiedź otrzymaliśmy chyba tylko od Baron rec. więc bez marudzenia oddaliśmy się ichniej opiece. Rezultatem tego było wydanie The Odious Progress na kasecie w kwietniu 94r. ten pierwszy długi materiał stał się płytą CD równo rok później w kwietniu 95r.
Pamiętna to data bo w jednym miesiącu stały się trzy rzeczy o pierwszej już wspomniałem druga to nasz udział w X Metalmani a trzecia to nagranie następnego materiału Only Fearless Dreams.
Niestety zbiegło się to z wprowadzaniem prawa autorskiego a co za tym idzie z kłopotami wydawców te kłopoty nie ominęły Baron rec. musieliśmy się rozstać, no ale materiał pozostawał nie wydany i nie opłacony…
Po jakimś czasie zainteresował się nim Morbid Noizz Prod. ukazała się kaseta znów się pożegnaliśmy z firmą i znów znaleźliśmy inną.Tym razem współpracę rozpoczęliśmy od wydania Only Fearless Dreams na CD, wydawcą był Sick rec. a dystrybuował płytę holenderski DSFA. Finalnie płyta ukazał się tylko na zachodzie a w Polsce jest kilkanaście jej egzemplarzy. Następnym krokiem miał być mini Lp Catafalque, nagraliśmy go w sierpniu 97r. a został wydany w styczniu 98r.
Następny album miał się nazywać OOze ale moment jego nagrania wciąż był odwlekany i w końcu wszystko rozeszło się po kościach. Najpierw pożegnaliśmy sie z Pawłem miał coraz więcej rodzinnych spraw, w jego zastępstwie przewinęło się kilka osób ale nikt nie został na dłużej, wobec niemocy jaka się zaczęła szerzyć grać z nami odechciało się i Burgerowi.
Zostaliśmy w trójkę postanowiłem mimo wszystko coś z tym zrobić.
Miałem to szczęście że gdzieś w tym labiryncie poznałem Piotrka Tyszkiewicza który uczynił nam perkusję z Atari i nagrał kilka kawałków w swoim domowym studio w Grudniu 1999. Po 2 miesiącach od nagrania Promo weszliśmy do studia by nagrać album, pod koniec sesji okazało się że nie dostaniemy pieniędzy za nagrany materiał. Sami też nie dysponowaliśmy gotówką sesji nie skończyliśmy zostały do ponownego nagrania wokale, album przeleżał na półce 9 lat dopiero w 2008 temat ukończenia i wydania albumu powrócił.

W 2002 roku zespół ponownie zaczął grywać koncerty, pojawili się nowi ludzie
Grześ Graczyk na perkusji i Szyszka jako trzeci gitarzysta niejako zastępca klawiszy, oprócz nich stara gwardia Mariusz i Gruby, razem w lutym 2002 nagraliśmy promo “The Comet” zapowiedź przyszłej płyty. Niestety nasz czas jeszcze nie nadszedł po kilku koncertach skład się rozsypał, w sierpniu 2003 po kilkunastu samotnych próbach postanowiłem po raz pierwszy rozwiązać zespół jak się teraz okazuje na 3 lata.

Ponownie do grania namówił mnie znajomy z zespołu Lemur w którym to przez chwilę grałem na gitarze, jednak TENEBRIS wciąż żyło w mojej głowie, pożegnałem się z Lemurem i rozpocząłem werbunek muzyków do nowego wcielenia Tenebris. Po prawie rocznych poszukiwaniach w grudniu 2006 roku w zespole zaczęli grać :
Szymon git. wokal
Przemek “Primer” Dominiak druga gitara
Jarek trzecia gitara
Marcin “Szpaku” Łukaszewski Bass
Arek “Doozy” Malawko perkusja
W takim składzie w lipcu 2007 zarejstrowaliśmy 4-ro utworowy materiał Melting wytłoczony potem w TAKT.

rok później nastapiła kolejna zmiana w skałdzie

Arek Malawko odszedł z zespołu a na jego miejsce powrócił perkusista znany z nagrań The Comet  Grzegorz Graczyk, Natomiast Jarka Krzemińskiego zastapił klawiszowiec Karki.

W listopadzie 2009 ukazała sie płyta Leavings Of Distortion Soul - materiał nagrywany i nieukończony w 1999r. Został ponowanie zmontowany, Szymon nagrał partie vocalu i w ten sposób w końcu ujrzał światło dzienne.

W lutym 2010 powstał Box z reedycjami starych płyt Tenebris o nazwie DiiB.

W zestawie znajduja się: 

  • solitude / mesmerized - demo 
  • the odious progress - album 
  • only fearless dreams - album 
  • leavings of distortion soul - album 
  • the comet / melting - epka 

Seria limitowana - 500szt

Teraz czas na nagranie zupełnie nowego materiału. Wchodzimy do studia w czerwcu. Trzymajcie kciuki;)

Aktualny skład zespołu

Przemek "Szymon" Szymaniak - git, voc

Przemek "Primer" Dominiak - 7 string git;)

Grześ "GZ" Graczyk - perkusja

Michał "Karki" Karkusiński - klawisze

Bartek Sapota - bass

Galeria