Warto posłuchać

Sevenstring.pl newsletter

Bądź na bieżąco!

PERIHELLIUMBio

Wszystko zaczyna się na początku 2004 roku w Tarnowie. Z inicjatywy gitarzysty Gerarda Wróbla powstaje zespół łączący w sobie elementy rocka, metalu i muzyki progresywnej. Po rocznym okresie intensywnych prób i eksperymentów muzycznych zespół debiutuje na koncercie WOŚP w Tarnowie. Miesiąc później grupa wygrywa konkurs na Przeglądzie Zespołów Rockowych organizowanym przez Tarnowskie Centrum Kultury, przez co zwraca na siebie uwagę nie tylko publiczności, ale także mediów.


     Rok 2005 okazuje się bardzo pracowitym dla zespołu. Liczne koncerty na tarnowskiej i rzeszowskiej scenie stają się prawdziwym poligonem doświadczalnym dla muzyków. W tym czasie zespół Perihellium zostaje bardzo ciepło przyjęty przez publiczność i zyskuje wiele przychylnych opinii. Początek roku 2006 przynosi zmiany personalne, które doprowadzają do zawieszenia działalności koncertowej na okres jednego roku. Pomimo tego, nie ustaje proces twórczy.


     Wakacje 2006 roku okazują się niezwykle ważne dla zespołu. Powstają nowatorskie, bardziej dojrzałe i przemyślane utwory. Pojawiają się pierwsze plany związane z nagraniem płyty. Ostatecznie z końcem roku krystalizuje się skład zespołu: Gerard Wróbel - gitara, Bartek Bachula - bas oraz Seweryn Błasiak - perkusja, co pozwala poważnie myśleć o nagraniu debiutanckiego materiału.


     W lutym 2007 roku po okresie trzymiesięcznej, bardzo wytężonej pracy, Perihellium rozpoczyna rejestrację materiału. Dla potrzeb produkcji do skomponowanych przez Gerarda Wróbla partii klawiszowych midi, barwy dobiera Grzegorz Kasprzyk z IMP Studio. Wokal, jeszcze wówczas gościnnie, nagrywa Marcin Sułek. W tym samym studiu odbywa się proces miksowania i masteringu płyty. Na początku września ukazuje się płyta o wieloznacznym i tajemniczym tytule "The New Beginning".

 

Luty 2008 roku przynosi ze sobą kolejny sukces. Zespół podpisuje kontrakt płytowy z wytwórnią Insanity Records. 10 marca ma miejsce premiera płyty "The New Beginning" w Polsce, a za sprawą wytwórni w lipcu ukazuje się ona również w Niemczech, USA i Kanadzie. Płyta zostaje przyjęta bardzo życzliwie i ciepło zyskując wiele pozytywnych recenzji zarówno w Polsce jak i zagranicą.


     Album zawiera 5 oryginalnych i rozbudowanych kompozycji, połączonych ze sobą tajemniczą warstwą liryczną. Każdy utwór to opowieść jednej postaci. Pochodzą one z różnych światów, wymiarów a nawet czasów. Spotykają się w zawieszeniu między światami próbując zrozumieć, gdzie i kim są. Historie, które opowiada zespół mają wymiar ponadczasowy i nie dają się zamknąć w sztywne ramy, pozostawiając wiele miejsca na interpretacje i przemyślenia.

 

Przełom lat 2008 / 2009 to okres intensywnego koncertowania, ale też tworzenia nowego materiału. Pojawiają się pierwsze wzmianki o kolejnej, drugiej już płycie w dorobku. W związku z tym zespół postanawia wziąć udział w DachOOFka Festival w Krakowie, w którym ewentualna wygrana gwarantowałaby udział w kolejnym, prestiżowym festiwalu jakim jest rock'AUTOSTRADA. Jak się później okaże, zespół nie tylko w tym pierwszym odniesie sukces, ale i w drugim wygra rywalizację z kilkudziesięcioma innymi zespołami, zajmując 1 miejsce. Dla całego zespołu jest to bardzo mobilizujące doświadczenie. Z dnia na dzień zarys kolejnej płyty staje się bardziej wyraźny, zwieńczeniem czego jest wejście do Olkuskiego ZED studia w marcu 2010 roku. Po kilkumiesięcznym okresie ciężkiej i wytężonej pracy zaczyna się wyłaniać obraz całości materiału. W sfinalizowaniu całego przedsięwzięcia pomaga nagroda w  IV edycji festiwalu "Wielki Ogień" w Ostrowcu Świętokrzyskim za najlepsze wykonanie utworu z repertuaru M. Kubasińskiej.

 

W październiku 2010 roku na światło dzienne wychodzi drugi krążek zespołu zatytułowany „The War Machines”.   


     Muzyka Perihellium łączy w sobie elementy wielu gatunków muzycznych. Zdecydowanie "wyrywa" się z konwencji utartych schematów. Inspiracje dla grupy można odnaleźć w twórczości takich zespołów jak: Dream Theater, Symphony X, Metallica, Slipknot, Iron Maiden, Pink Floyd, Tool, Nightwish. Wpływy tych artystów pozwoliły stworzyć styl i obrać indywidualny i kierunek, w którym podąża grupa.


     Obecnie muzycy przygotowują się do koncertów promujących nowy krążek zespołu.

Galeria