Warto posłuchać

Sevenstring.pl newsletter

Bądź na bieżąco!

NeurothingBio

NeurothingZespół powstał w Poznaniu w 2004 roku z inicjatywy Bulego i Hazuba. Zanim jednak odbyła się pierwsza próba został zarejestrowany próbny materiał w domowym studio, który okazał się na tyle interesujący, że panowie postanowili kontynuować współpracę. Pierwsze próby odbyły się latem 2004. W tym samym czasie do duetu dołączył Sloma a przez kolejne kilka miesięcy zespół poszukiwał basisty oraz wokalisty. W tej pierwszej roli początkowo przewinęli się Mateush oraz Maciuperski ale ostatecznie jednak miejsce basisty zajął Bocian, a wiosną 2005 roku do zespołu dołączył Chupa (wokal). W tym czasie pojawiła się też po raz pierwszy nazwa zespołu.

Ważny krok w swojej historii zespół zrobił w roku 2005, kiedy to wydał pierwszą EP „Vanishing Celestial Bodies” i zrealizował teledysk do utworu „Macheta”. Zarówno płyta, jak i wideo zostały bardzo dobrze przyjęte przez słuchaczy i prasę (m.in. Metal Hammer, Antenna Magazine). Teledysk był emitowany w wielu programach telewizyjnych (m.in. C4 Music Television) i został zakwalifikowany do festiwalu wideoklipów Music Video Awards Festival „CraveFest” w Toronto, Kanada. Pozostałe utwory dostały się m.in. na playlistę nowojorskiego Melted Metal Radio oraz wielu innych stacji.

Jesienią 2005 roku z Neurothing pożegnał się Bocian, ponieważ kierunek rozwoju zespołu całkowicie minął się z jego muzycznymi planami. Jednak niemal natychmiast jego miejce zajął grający już we wcześniejszym składzie Maciuperski. Po serii koncertów w roku 2006 członkowie zespołu postanowili skupić się na pisaniu nowego materiału. Miał on być na tyle obszerny, by można było stworzyć z niego pełnowymiarową płytę. W tym czasie nastąpiła jednak zmiana wokalisty – zespół opuścił Chupa a jego miejsce zajął Fajfer. Zmiana ta spowodowała przesunięcie daty premiery pełnowymiarowego albumu.

Ostateczny skład zespołu połączyło doświadczenie i pasja do muzyki, a jego członkowie dzielili już wcześniej sceny z tytanami metalu (Machine Head, Soulfly, Mnemic, Samael, Saxon, Opeth, Marduk czy Vader), koncertowali nawet z orkiestrą symfoniczną, a także otrzymywali wyróżnienia magazynów muzycznych takich jak choćby „Sick Drummer Magazine”. Brali także udział w innych cenionych polskich projektach (Sweet Noise, Syndicate, None, Ceti czy Dog Family). To wszystko pozwoliło nadać nowy wymiar działalności Neurothing, a świeża motywacja i energia zaowocowały pełnowymiarowym następcą EP-ki „Vanishing Celestial Bodies”.

W czerwcu 2009 roku, po dwóch latach tworzenia, Neurothing przedstawił album „Murder Book” i zabrał wszystkich w tajemniczą podróż po zakamarkach ludzkiego umysłu, dając do rąk płytę niezwykle trudną, brutalną i starającą się wejść głęboko w ludzką psychikę. „Księga Morderstw” zgłębia lęki i grzechy ludzkości, poddaje analizie mroczne dusze morderców, a wszystko to przy akompaniamencie neurotycznych riffów gitar i precyzyjnej lecz równie pokręconej aranżacji sekcji rytmicznej. Zespół Neurothing sam zajął się rejestracją, miksem i produkcją tego albumu, a ostateczny szlif materiału wykonał guru masteringu Bob Katz w studiu Digital Domain na Florydzie (USA).

25 marca zespół Neurothing zaprezentował na swojej oficjalnej stronie nowy teledysk do utworu "High Pain Threshold", pochodzącego z wydanej w zeszłym roku płyty "Murder Book". Kilka dni wcześniej wideo zostało zaprezentowane na specjalnym pokazie, który został zorganizowany w "Pracowni malarstwa i rysunku" przy ul. Mostowej 37 w Poznaniu, prowadzonej przez Macieja Przybylskiego.

Teledysk do "High Pain Threshold" jest pierwszym oficjalnym obrazem, jaki zespół Neurothing zrealizował z myślą o promocji "Murder Book" i kolejnym po nagranym w 2005 roku wideoklipie do utworu "Macheta" z EP'ki "Vanishing Celestial Bodies".