Warto posłuchać

Sevenstring.pl newsletter

Bądź na bieżąco!

Roger Mayer Vision Wah

30 sierpień 2009 dodany przez domas

Roger Mayer to postać, która odcisnęła swoje piętno w historii muzyki. Pierwsze efekty budował dla Jimmiego Page'a, jeździł w trasy i pomagał w studio takim legendom jak Jimi Hendrix czy Bob Marley. Konstruował sprzęt studyjny używany w studiach na całym świecie. Na jego syntezatorze Stevie Wonder nagrał trzy albumy. W 1989 roku Roger Mayer wrócił do Anglii, gdzie do dziś produkuje efekty gitarowe. Jednym z nich jest dostarczony nam przez Music Toolz Vision Wah.

Kwaaa kwaaaa-znowu kaczka...

[title] Vision Wah to już czternasty efekt wah-wah, który poddajemy testom. Wyglądem znacznie odbiega od konstrukcji Dunlopa czy też Voxa - przypomina statek kosmiczny. Nietypowe jest także ułożenie gniazd In/Out-znajdują się na „skrzydłach” pod kątem do obudowy, przez co umieszczenie w pedalboardzie może być nieco kłopotliwe. Ruchoma część pedału została zrobiona z włókna węglowego, przez co jest lekka i pod stopą sprawia wrażenie delikatności. Opór stawiany przez pedał jest regulowany czterema śrubkami w środku obudowy. Nowoczesne materiały, to nie jedyna innowacja: klasyczny przełącznik został zastąpiony elektronicznym przełącznikiem ciśnieniowym zabezpieczonym specjalną gumą, natomiast potencjometr - bezstykowym, bezkontaktowym czujnikiem pozycyjnym. Ma to za zadanie ułatwić życie gitarzystów, ponieważ nie trzeba się obawiać, że przełącznik przestanie działać albo potencjometr się zużyje. Po jednej stronie obudowy znajdują się cztery przyciski służące do regulacji zakresu kwakania. Dają to w sumie... szesnaście różnych ustawień. Na „skrzydłach”, po przeciwnej stronie od gniazd, umiejscowiono dwa potencjometry. Jeden jest odpowiedzialny za miks sygnału „z efektem” i „bez efektu” - Wah Blend, a drugi kontroluje poziom wyjściowy - Output. Kaczkę można zasilać baterią 9V lub zasilaczem. Aby dostać się do baterii trzeba odkręcić całą spodnią płytę.

Manualnie

[title] W porównaniu do kaczek Dunlopa, kąty wychylenia oraz zakres ruchu pedału czy też sposób włączania znacznie się różnią. Minimalny kąt jest mniejszy, natomiast maksymalny-większy. Ma to sprzyjać ergonomii i naturalnemu ułożeniu stopy. Zakres ruchu pedału jest wyczuwalnie dłuższy. W trakcie włączania efektu nie czuć charakterystycznego „klik”.
Niestety nie da się przełączać pomiędzy trybami w pozycji stojącej. Należy się schylić i dodatkowo mieć obie ręce wolne. Ponadto, jeżeli panel z przełącznikami nie jest niczym zabezpieczony, łatwo można przypadkiem przełączyć tryb.

Brzmieniowo

[title] szesnaście zakresów kwakania daje bardzo duże możliwości w poszukiwaniach Tego Jedynego brzmienia wah-wah. Regulowany zakres sprawia, że kaczka jest bardzo uniwersalna i nie można też jednoznacznie powiedzieć o niej, że kwacze za wysoko czy za nisko - wszystko jest kwestią wybrania odpowiedniego trybu. W trakcie ogrywania efektu, przy niektórych trybach miałem wrażenie, że są za krótkie, jednak po dłuższym kontakcie z pedałem po prostu przyzwyczaiłem się do tego. Bardzo ciekawy efekt brzmieniowy można osiągnąć poprzez różne ustawienia potencjometru Wah Blend-od mocnego efektu wah-wah, po subtelne kwakanie w tle. Potencjometrem Output można ustawić delikatne podbicie głośności, jednak służy głównie zmniejszaniu sygnału na wyjściu.

Dźwięki

[title] Próbki zostały nagrane przy użyciu gitary Kania, należącej do Leona, wzmacniacza Bash Sidewinder, procesora T. C. Elelctronic G-major oraz kolumny Orange PPC 412.

vision_1.mp3

vision_4.mp3

vision_8.mp3

vision_12.mp3

vision_16.mp3

Podsumowanie

Roger Mayer Vision Wah, to naładowana nowościami konstrukcyjnymi, bardzo uniwersalna i przyjemnie brzmiąca kaczka, która powinna sprawdzić się w większości stylów muzycznych. Niestety na scenie mamy do dyspozycji tylko jedno jej ustawienie, przez co staje się zwykłą kaczką z bajeranckim włącznikiem. Jednak biorąc pod uwagę wachlarz możliwości, jaki oferuje Vision Wah, doskonale sprawdzi się w zestawie gitarzysty, który często nagrywa i potrzebuje różnych brzmień wah-wah.


Skomentuj na forum.