Warto posłuchać

Sevenstring.pl newsletter

Bądź na bieżąco!

Orange PPC412 vs Vader VC412BK

2 maj 2009 dodany przez domas

Pewnego razu, kiedy przemierzałem internet w celu zabicia nudy, dostałem bardzo tajemniczą wiadomość... Brzmiała ona: tylko twój Orange i mój Vader, w samo południe! Przyjąłem wyzwanie m4odego. Wspólnie z purple_h odbyłem podróż do Przemyśla gdzie 18 kwietnia 2009 roku doszło do pojedynku dwóch potworów.

 

 

W lewym narożniku stanęła...

[title] ...Orange PPC 412, moc: 240W. Jest to czterogłośnikowa kolumna gitarowa produkcji angielskiej. Ściany paczki wykonane są z 13-warstwowej, 18mm sklejki brzozowej. W środku siedzą głośniki Celestion Vintage 30, montowane od tyłu. W testowanej kolumnie prawdopodobnie są to głośniki jeszcze wykonane w Angli. Standardowo paczka ma impendancję 16Ohm, jednak ta została przerobiona na 4Ohm.

Z prawego narożnika łypała...

[title] ...Vader VC412BK, moc: 480W. Również czterogłośnikowa, lecz wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak w kolumnie Orange, ściany wykonane z 18mm sklejki brzozowej. Paczkę napędzają amerykańskie głośniki Eminence Legend, również montowane od tyłu. Impendancja wynosi 8Ohm.

 

Ważenie przed walką

Obie kolumny zdecydowanie można zakwalifikować do wagi ciężkiej. Orange waży aż 50kg, Vader jest ciut lżejszy-43kg. Mimo że „pomarańczka” jest cięższa od swojej czarnej konkurentki, to ta druga jest większa. Wymiary PPC 412 78cm, 74cm oraz 38cm (wysokość, szerokość, głębokość), natomiast VC412BK: 83cm, 76cm, 36cm. Kolumna Orange wykończona jest pomarańczowym tolexem, posiada czarne, metalowe osłony na rogach oraz uchwyty bo bokach, głośniki osłania beżowe, ratanopodobne obicie. Paczka Vader jest bardziej surowa pod tym względem: obicie jest z bliżej nieokreślonego, szorstkiego, ponoć bardzo wytrzymałego materiału, nie ma narożników, co wydaje się dziwne, uchwyty takie jak w Orange'u, głośniki osłania czarny, wykończony na błysk metalowy grill, w standardzie posiada kółka.

Zestaw testowy

[title] Do testu użyto gitar Schecter C-7BJ na SD Blackouts, ESP LTD SC607B(standardowe strojenie), Ibanez RG7321 na DiMarzio D-Activator oraz Jackson Dinky '96 na SD TB6(standardowe strojenie obniżone o cały ton). Kolumny zostały napędzone wzmacniaczami Bash Sidewinder Triple Mk4 oraz Peavey 5150 II.

Pojedynek

Na samym początku paczka Vadera zaskoczyła swoją przeciwniczkę dołem: ma go ogromne ilości, lecz mimo to nie zatyka się, nie muli, jest bardzo dynamiczna w tym paśmie. Pomarańczka, nie chcąc być gorsza, odparła atak środkiem, ma go zdecydowanie więcej niż jej czarna konkurentka. Można nawet stwierdzić, że ta druga ma go za mało. Walka przeszła na górkę, Vader ma ją miękką, bardzo przyjemną dla ucha, natomiast Orange pokazuje tu troszkę zapiaszczony pazurek. Amerykanka wydaje się być bardziej dynamiczna od Brytyjki, z kolei ta: selektywniejsza oraz lepiej ułożona w miksie. Po podłączeniu obu kolumn słychać dół Vadera i całą resztę Orange'a.

Werdykt

Ciężko nam było jednoznacznie stwierdzić, która kolumna jest lepsza. Na pewno obie wykonane są na światowym poziomie. Brzmieniowo jedna nie chce za nic ustąpić drugiej-obie brzmią zawodowo. Moim zdaniem Orange lepiej „dogadywał” się z Bashem, Vader z Peaveyem, natomiast najlepiej brzmiącym zestawem był Schecter, Peavey i Vader.
Kolumny się pogodziły, a my ogłaszamy remis.