Warto posłuchać

Sevenstring.pl newsletter

Bądź na bieżąco!

Festiwal Asymmetry 2009

22 grudzień 2008 dodany przez Leon

st_logoZ radością płonącą w naszych mrocznych sercach śpieszymy donieść naszym czytelnikom, że niedługo czeka nas pierwsza edycja festiwalu organizowanego przez naszych znajomków festiwalu muzyki przykrej i pokręconej. Czyli dokładnie takiej jaką uwielbiamy. Powstaniu tego typu imprezy przyświecała pewna Wyższa Idea, ujęta w zgrabny tekścik:

BLINDEAD_band2ASYMMETRY FESTIVAL to cos więcej niż przegląd twórczości zespołów, które są obiektem zainteresowań grona osób, będących organizatorami tej imprezy. Na naszych oczach tworzy się nowa jakość w muzyce rockowej. Jeśli przeceniamy jej znacznie to pozostaniemy fanami interesującego gatunku muzycznego - wąską grupą niszowych dziwaków. Jeśli natomiast obserwujemy istotne przewartościowanie w muzyce to właśnie wchodzimy jako poszukiwacze - odkrywcy do historii rocka. Naszym zadaniem pojawiła się potrzeba zebrania w jednym miejscu i czasie kilkudziesięciu wykonawców, dla których punktem odniesienia są dokonania amerykańskiej grupy Neurosis. Są to artyści eksperymentujący z nowym brzmieniem muzyki rockowej, zarówno w warstwie muzycznej, jak również słownej, np. brak podziału na zwrotkę - refren. Swoista liryka zamiast piosenek. Długie przestrzenne kompozycje. Sam koncert staje się spektaklem, gdzie wizualizacja dopełnia wydarzenie, a głównym instrumentem - medium nowego przekazu jest ciężko brzmiąca gitara. Jesteśmy świadkami pojawienia się nowego gatunku muzycznego, który nazywamy dla ich potrzeb awangardą rocka, rockiem asymetrycznym, neurotycznym brzmieniem. Tego typu muzyka ma swoich wykonawców i odbiorców, nie ma jeszcze definicji, próby usystematyzowania i profesjonalnych recenzji. Sami muzycy nie są skłonni definiować swojej twórczości. Fani słuchają coraz to nowych nagrań i nie mają zbyt wielu płaszczyzn analizy, dyskusji o tym co jest ich udziałem. Firlej jest jednym z nielicznych miejsc w Europie i na świecie, a pierwszym miejscem w Polsce, gdzie to nowe zjawisko muzyczne nabiera realnego kształtu. Próba opisu koncertów z tego gatunku, które miały miejsce w Firleju dotąd, wyglądałaby następująco: „głośna, transowa muzyka wydobywająca się z głośników uzupełniona jest psychodeliczną, dekadencką wizualizacją, mocno oddziaływuje na melancholijnie reagującą publiczność."
 


minskNazwa naszego festiwalu zwraca uwagę na asymetrię, której doświadczamy we wszystkich przejawach życia. W kulturze, ekonomii, polityce, życiu duchowym, rodzinnym, żywieniu, w pracy, w domu, w massmediach, w technologii, w etyce, w doświadczeniu klęsk żywiołowych, w obszarach nędzy i głodu, w rozmieszczeniu elektrownii atomowych, w wycinaniu lasów tropikalnych. Wszędzie gdzie okiem sięgnąć widać asymetrię. To najbardziej powszechna cecha świata.

Dodatkowo cieszącym nas faktem, jest zestaw już potwierdzonych zespołów. Są to:  Minsk [USA], A Storm Of Life [USA], Amen Ra [Belgia], Kingom [Belgia], Ufommamut [Włochy], Tephra [Niemcy] i Blindead [Polska].

Festiwal jest w fazie daleko posuniętej organizacji, w związku z czym nie ma na razie żadych dokładniejszych danych poza tym, że odbędzie się pomiędzy 17tym a 26tym kwietnia nadciągającego 2009 roku. Jak tylko otrzymamy więcej informacji, niezwłocznie je Wam udostępnimy.