Warto posłuchać

Sevenstring.pl newsletter

Bądź na bieżąco!

Digidesign Eleven Rack

29 wrzesień 2009 dodany przez Leon

digidesignlogoKilka dni temu, w ofercie firmy Digidesign pojawiło się nowe urządzenie rackowe, o wdzięcznej nazwie Eleven Rack. Jest to hardware’owa wersja znanej już wtyczki Eleven. Mówię urządzenie, gdyż nazwa „multiefekt” jest w tym wypadku mocno nieadekwatna. Eleven Rack jest bowiem kompletnym systemem rejestracji dźwięku, przystosowanym do współpracy z programem Pro Tools. Pozwala na nagrywanie w studyjnym standardzie jakościowym – 24 bit/96 kHz i jednoczesną rejestrację aż ośmiu ścieżek.

elevenRackDo dyspozycji użytkownika oddano 14 modeli wirtualnych wzmacniaczy, wzorowanych jak zwykle na klasykach takich jak Mesa/Boogie, Vox, Fender czy Solano. Za symulację paczek odpowiada system oparty na odpowiedziach impulsowych. Poza tym mamy oczywiście dostęp do całej szafy efektów opartych na konstrukcjach firm EHX, Proco, Ibanez czy MXR.
Jako, że system opiera się na wewnętrznym procesorze DSP i jest zintegrowany z Pro Tools, wg producenta nie istnieje problem latencji oraz poważnych obciążeń procesora komputera. Ciekawą opcją jest także możliwość reampowania bez konieczności przepinania kabli i tym podobnej gimnastyki studyjnej, gdyż urządzenie rejestruje jednocześnie sygnał przetworzony odpalonym w danej chwili presetem, jak i sygnał „dry”. Jakby tego było mało, informacje o wykorzystanych presetach zapisane są w sygnale audio, dzięki czemu możemy z gotowych ścieżek przywołać wykorzystane ustawienia – koniec problemu pod tytułem „no brzmi fajnie, tylko jak ja to ustawiłem?”. Oczywiście wszystko w obrębie platformy Pro Tools :)
Gniazdo input jest kolejnym powodem do dumy (oczywiście znów według słów producenta) – True-Z Input dopasowuje impedancję wejściową do poziomu występującego w prawdziwych wzmacniaczach i efektach. Istnieje także możliwość ręcznego dopasowania impedancji do własnych wymagań.
Eleven Rack znajdzie także zastosowanie w rackowych systemach używanych w warunkach scenicznych. Tutaj wielkie brawa za brak koszmarnie drogiego rekomendowanego sterownika MIDI (patrz produkcje Line 6) – system pozwala na kontrolowanie presetów dowolnym dostępnym na rynku sterownikiem MIDI.
To nie koniec dobrych wiadomości. Nasi przyjaciele z Music Toolz (polski dystrybutor marki Digidesign) zapytani o polską premierę nowego systemu, stwierdzili że będzie on dostępny w naszym kraju, gdy tylko pojawi się oficjalnie w ofercie firmy. Czyli spodziewamy się ceny w złotówkach na dniach :)

Więcej szczegółów oraz próbki brzmieniowe, dostępne na stronie producenta.